Zdravá strava

Správna výživa v detstve je predpokladom zdravia v budúcnosti

Dňa 25.2.2019 sa žiaci 7.A a 7.B zúčastnili prednášky o zdravom stravovaní, histórii, základných zásadách zdravej výživy a pozitívnych vplyvoch výživy na zdravie človeka. Lektorkou bola Mgr. Martina Jurčová, ktorej ďakujeme za cenné informácie.

Zdravá strava je dôležitá pre správny telesný aj duševný vývoj dieťaťa. Ak si vaše deti osvoja zásady zdravej výživy budú predchádzať chorobám v dospelosti ako obezita, chudokrvnosť, zubný kaz a podobne. Všeobecné výskumy ukazujú, že asi 5% detí školského veku neraňajkuje a asi 1,5 % neraňajkuje a nenosí si do školy ani desiatu. 25% deti prichádza do školy bez desiatej. Absencia raňajok a desiatej sa prejavuje v škole nesústredenosťou žiaka, únavou, stresom a zhoršeným výkonom.

Ponúkame vám niekoľko tipov na zdravú desiatu:

– celozrnné pečivo s tvarohovou nátierkou, kvalitnou šunkou ak tomu cherry paradajky
     – celozrnné pečivo s tvarohovo – tuniakovou nátierkou a prúžky farebných paprík
     – celozrnné pečivo s lučinou, plátkami reďkoviek a paradajok
     – tortillové wrap – plnený zeleninou, potretý jogurtovým dressingom, pečenými kúskami kuraťa (z večere) alebo so syrom a kvalitnou šunkou
     – biely jogurt s nastrúhaným alebo na kúsky nakrájaným jablkom, či bobuľovitým ovocím
     – ovocný šalát s nasekanými orechmi a plátkami celozrnného chleba
     – biely jogurt s vločkami a pokrájaným ovocím (napr. banán jogurt prirodzene osladí)
     – syr cottage so zeleninovými prstami (zelenina nakrájaná na prúžky, ktorými sa syr naberá) a ryžovými chlebíčkami
     – biely jogurt, hrsť mandlí a nakrájané jablko
     – mix sušeného ovocia (nesladené, nesírené) a orieškov (nepražených a nesolených)
     – šalát zo strúhanej mrkvy a jablkami s hrozienkami a kokosom
     – ovocný šalát pokvapkaný citrónovou šťavou a s vlašskými orechmi
     – rozmixovaný banán s kefírom
     – jablkové pyré so slnečnicovými semienkami a bielym tvarohom alebo jogurtom
     – ovocné smoothie: obilné alebo orechové mlieko (napr. ryžové alebo mandľové) rozmixované s rôznym ovocím
     – domáci koláč s tvaro hom aleb o bielym jogurtom

A nezabudnite ani na nápoj – nesladené čaje, domáce limonády alebo čistú vodu.

– Ing. M. Petíková –