Domov Archív

Zážitkové vyučovanie

„Učebnica“ naživo"

Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou sa podarilo jedno z náročných kúziel – naživo deťom pričarovať človeka, ktorý sa bežne skrýva len na stránkach učebnice.  Zážitkové hodiny slovenčiny žiakov IV.A na ZŠ Juh najprv virtuálne zapojili do interview s pani spisovateľkou Toňou Revajovou a ponorili sa spolu s jej postavami do sveta detských dobrodružstiev.

 A zrazu jedného dňa bola tu, v mestskej knižnici! Bývalá učiteľka, terajšia redaktorka a skvelá spisovateľka ich prišla povzbudiť k intenzívnemu literárnemu vnímaniu reality i plodov fantázie. A navyše neprišla sama – jej spoločníkom bol Jozef Dado Nagy, ktorý pôsobí v rôznych médiách, literatúra je jeho celoživotnou vášňou i povolaním a často sa venuje práve organizovaniu a moderovaniu literárnych podujatí.  Stretnutie s hosťami predstavovalo pre deti tiež praktickú skúšku ich zručnosti zapojiť sa do procesu tvorby interview so známou osobnosťou a získať tak množstvo informácií originálnymi otázkami, aké by dospelákovi  určite nikdy ani nenapadli. Autorka príbehov o malej Johanke a držiteľka ocenenia za tvorbu pre deti Trojruža 2014 získala u južanských žiakov veľké sympatie a ešte väčšiu popularitu, než jej poskytli učebnicové ukážky. Svet literatúry sa pre nich stal uchopiteľnejším a prístupnejším. Aj takýmto spôsobom sa v IV.A na Juhu vyučuje.  

Mgr. Zuzana Demčáková

 

 

Share

Posledná úprava (Utorok, 16 Február 2016 13:39)