Domov Archív

Beseda s legendou

ŽILETKA NADCHOL  ŽIAKOV NA JUHU

V spoločenskej miestnosti ZŠ Juh vo Vranove n. T. boli žiaci 12. februára dopoludnia netrpezliví a napätí,  očakávaním ani nedýchali. Vedeli, že o chvíľu vstúpi muž, o ktorom im učitelia i rodičia veľa rozprávali a boli zvedaví, či prezývka Žiletka bude označením ostrého jazyka alebo silného hlasu. 

 

Dospelí však dávno vedia: Žiletka čistým rezom bleskovo preťal útočné pásmo a ďalší z hokejových brankárov skončil ako víťazný skalp na čepeli jeho hokejky. Deviatka na československom drese bola pre súperov v 60. a 70. rokoch minulého storočia nepríjemnou fatamorgánou. To si dnešná generácia detí bohužiaľ už nemôže pamätať.

            Ak by za Ing. Jozefom  Golonkom  mali vojsť do miestnosti všetky jeho hokejové úspechy (či už hráčske, kapitánske alebo trénerské), zápisy do siení slávy a štátne vyznamenania, dlho by sa nedali zatvoriť dvere a pútavá beseda by sa odohrávala v neustálom prievane. Legendárny stredný útočník najmä Slovana Bratislava, kráľ strelcov, miláčik tribún, nemilosrdný glosátor i burič, jednoducho uznávaný športový fenomén prišiel žiakom športových tried porozprávať napríklad to, ako sa klamú súperi, ako bolia zranenia, ako chutia sekundy po dôležitých góloch, ako sa človek musí veľakrát pasovať sám so sebou, aby úspech napokon nemal trpkú príchuť, ale aj to, ako veľmi môžu byť deti spokojné a šťastné v podmienkach, ktoré im ponúka súčasnosť. Keďže pán Golonka strávil zopár chvíľ i prehliadkou areálu ZŠ Juh a debatoval s vedením školy, prízvukoval neskôr žiakom, že majú vytvorené takmer ideálne podmienky na rozvoj športových aktivít a pestovanie akéhokoľvek druhu pohybu. Uznanlivo sa vyjadril o klzisku, ktoré je vlastne súčasťou areálu školy, o pretlakovej hale i ďalších športoviskách, ktoré vyše päťstovka detí školy (ale aj ostatná verejnosť) denne aktívne využíva.

            Rozprávanie s hokejovou legendou by doteraz nemalo konca-kraja: deťom žiarili oči obdivom a so záujmom hltali každé slovo. Napokon nesmela chýbať ani autogramiáda a prísľub od hosťa, že nabudúce si urobí viac času. Za skvelé podujatie sú organizátori vďační PaedDr. S. Manduľákovej, ktorá stretnutie s Jozefom Golonkom sprostredkovala. Ak si ešte niekedy skutočne nájde na Vranov čas, v ZŠ Juh sa už teraz všetci tešia.

-ana-

fotogaleria na FB

Share

Posledná úprava (Utorok, 16 Február 2016 13:35)