Domov Podujatia 100. výročie založenia Československej republiky

100. výročie založenia Československej republiky

Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

Akcia k storočnici 

Dňa  29. 10.  2018, sa v rámci chystaného štátneho voľna (30. 10.) a v kontexte 100. výročia založenia Československej republiky (28. 10. 1918), konala na našej škole akcia dejepisárov, venovaná danému výročiu.  Žiaci 9. a 8. ročníka

 mali možnosť vypočuť si výklad, spojený s prezentáciou, svojho spolužiaka (L. Guman, IX.A), ktorý v stručnom historickom prehľade prezentoval okolnosti vedúce k vzniku Československej republiky.   

Počas tohto dňa mali aj  ostatní žiaci školy možnosť dozvedieť sa niečo bližšie o danom historickom sviatku, a to jednak skrze školsky rozhlas a taktiež skrze video prezentáciu vysielanú dopoludnia vo vstupnej hale školy. Nakoniec, tomuto výročiu je venovaný aj panel umiestnený na druhom poschodí, z ktorého sa môžu žiaci dozvedieť základné informácie, či už k samotnému vzniku republiky (28.10. 1918) alebo k tzv. Martinskej deklarácii slovenského národa (30. 10. 1918).

Práve týmto dokumentom sa slovenský národ oficiálne a nezávisle prihlásil k spoločnému štátu Čechov a Slovákov, a z tohto dôvodu je na Slovensku 30. 10. 2018 ustanovený jednorazový štátny sviatok.

-md- 

Share