Domov Podujatia Exkurzia Dukla

Exkurzia Dukla

Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

Vojenské historické múzeum vo Svidníku

Dňa 4. 12. 2018 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku a návštevy na Dukle, s cieľom sprostredkovania informácií majúcich bezprostredný dosah k našim dejinám v období prvej a druhej svetovej vojny.


Vo vojenskom múzeu mali možnosť obzrieť si zachované bojové exponáty z obdobia prvej a druhej svetovej vojny a vypočuť si o nich odborný výklad. Súčasťou expozície bol aj krátky film, zachytávajúci dobové scenérie z bojov počas druhej svetovej vojny na území Slovenska.

Následne žiaci absolvovali návštevu pamätníka na Dukle, kde si okrem obhliadky vojenského cintorína uctili pamiatku padlých bojovníkov, položením kvetov pri ústrednom pomníku Československej armády.

Napriek obzvlášť chladnému a sychravému počasiu prebehla exkurzia podľa stanoveného plánu a cieľa. Exkurzia na dané miesta mala v tomto roku aj svoj špecifický rozmer a odkaz, a síce pripomenutie stého výročia od ukončenia prvej svetovej vojny a rovnako slávenie okrúhleho výročia vzniku Československej republiky. V tomto kontexte „boja za slobodu“ možno len dúfať, že snáď aj touto formou poznávania histórie je možné v žiakoch rozvíjať myšlienku, že sloboda človeka či národa nie je nikdy samozrejmosťou.

-md-

Share