Idea olympijských a paralympijských hier

Projektový deň

Od konca letnej olympiády v Brazílii prešiel rok, ešte tri mesiace si počkáme na súťaže Zimných olympijských hier v Južnej Kórei. Napriek tomu športové dianie na zemeguli neustáva a nie je len záležitosťou vrcholových reprezentantov. Nemusíme byť všetci skvelí športovci, aby sme vedeli, že myslenie je pohyb a bez každodenných fyzických aktivít sa náš životný štýl neuberá správnym smerom.

Rovnakú myšlienku propaguje trojročný projekt partnerov zo Základnej školy, Juh 1054, Vranov n. T. a Základnej školy Nádražní v Bystřici nad Pernštejnem pod názvom Buď fit, ktorý sa zameriava práve na úsilie vrátiť pohyb do nášho režimu dňa. Jednou z najkomplexnejších aktivít v rámci projektu boli dva dni aktívneho športu 26. a 27. októbra t. r., ktoré jeho južanskí organizátori nazvali Olympijské hry ZŠ Juh 1054 vo Vranove n. T. a boli dôkazom, že ani v olympijskom medziobdobí nezabúdajú na múdrosť filozofie starovekého Grécka – formovanie ducha i tela rovnakou mierou, teda na snahu o dosiahnutie harmonického ideálu kalokagatie.

Celoškolská olympiáda skutočne inšpirovala formou vrcholového športového podujatia: začala sa slávnostným otváracím ceremoniálom, kde nechýbal nástup súťažiacich tímov (jednotlivých ročníkov a tried) vo farbách olympijských kruhov, príhovory, prezentácia olympijských myšlienok, zapálenie olympijského ohňa či sľub športovcov. Potom už sa žiaci s vervou pustili do športového zápolenia v stanovených disciplínach: beh v T-teste, trojskok do diaľky, hod basketbalovou loptou, tridsaťsekundový sed – ľah a nezabudlo sa ani na paralympionikov, ktorí sú príkladom toho, aká silná a účinná je vôľa človeka v boji proti nepriazni osudu. Každá paralympiáda je zo strany postihnutých športovcov ďalšou vynikajúcou reprezentáciou našej krajiny, ale predovšetkým je príkladom optimistického pohľadu na dar života. Aké neľahké je popasovať sa s hendikepom, dokázala disciplína slalomu s fúrikom pomocou navádzača. Južanské deti s chuťou zvládali úlohy na každom stanovišti a o to lepšie sa im neskôr pracovalo na návrhoch olympijskej vlajky.

V piatok sa záverečný ceremoniál a ukončenie olympiády nieslo v duchu hodnotení, vyhlasovaní výsledkov, ale hlavne povzbudení do ďalších snáh o to rýchlejšie, vyššie a silnejšie. A hoci sme všetci výborní, určite môžeme byť vždy ešte lepší.  ,

-ana-

Vyhodnotenie – Olympijské a paraolympijské hry