Noc výskumníkov

Raj pre mladých vedátorov

Naši ôsmaci sa 28. 9. 2018 zúčastnili na 12. ročníku festivalu vedy a techniky v OC Atrium Optima v Košiciach. Tento festival vedy sa paralelne koná v 24 štátoch Európy s cieľom priblížiť verejnosti výskumníkov ako „obyčajných ľudí“ s neobyčajným povolaním.

Odborníci v rôznych oblastiach dokazujú mládeži, že veda je aj zábavná a vôbec nemusí byť len ťažká a nudná. Žiaci videli ukážky vedeckých pokusov, zaujímavých exponátov a výsledkov práce vedcov z oblasti fyziky, chémie, matematiky, techniky, spoločensko-humanitných a biologických vied. Čakalo ich 66 vedeckých stánkov – Laboratórium Dr. Skúmavku, Vyrob si žabí sliz, Čarovná chémia, Ako išlo vajce na vandrovku, Život a cestovanie vo vesmíre, Čarovný svet magnetov, DNA a my, Robot – tvoj kamarát, Tajomný svet neurónov, Čo nám tečie z kohútika, Voda v pôde, Zmrzlina na počkanie, Vákuové dobrodružstvo, Supravodivosť a nízke teploty, Stopy neviditeľného, Experimentálna fyzika, Baktérie v životnom prostredí, Éčka v potravinách, S ďalekohľadom na cestách, Ako v sebe objaviť vedca…. Žiaci mohli hľadať priateľské laktobacily, zoznámiť sa s tajomným svetom neurónov, zmerať si parametre srdca, odskúšať podanie prvej pomoci a resuscitácie, zisťovať význam plazov pre ľudstvo a robiť rôzne pokusy.

Verím, že tieto aktivity a zážitky vzbudili v deťoch zvedavosť, kreativitu a túžbu po vzdelaní.

Ing. Mária Babjaková