100. výročie založenia Československej republiky

Akcia k storočnici

Dňa 29. 10. 2018 sa v rámci chystaného štátneho voľna (30. 10.) a v kontexte 100. výročia založenia Československej republiky (28. 10. 1918) konala na našej škole akcia dejepisárov venovaná danému výročiu. Žiaci 9. a 8. ročníka mali možnosť vypočuť si výklad spojený s prezentáciou svojho spolužiaka (L. Guman, IX. A), ktorý v stručnom historickom prehľade prezentoval okolnosti vedúce k vzniku Československej republiky.

Počas tohto dňa mali aj ostatní žiaci školy možnosť dozvedieť sa niečo bližšie o danom historickom sviatku, a to prostredníctvom školského rozhlasu alebo videoprezentácie vysielanej dopoludnia vo vstupnej hale školy. Nakoniec, tomuto výročiu je venovaný aj panel umiestnený na druhom poschodí, z ktorého sa môžu žiaci dozvedieť základné informácie, či už o samotnom vzniku republiky (28. 10. 1918), alebo o tzv. Martinskej deklarácii slovenského národa (30. 10. 1918).

Práve týmto dokumentom sa slovenský národ oficiálne a nezávisle prihlásil k spoločnému štátu Čechov a Slovákov a z tohto dôvodu je na Slovensku 30. 10. 2018 ustanovený jednorazový štátny sviatok.

-md-