,,Ceňte si slobodu – nás životy stála.“

Dávne dejiny sa ľahko zabúdajú, najmä v súčasnom globalizačnom procese. Aj preto, v rámci spoznávania regionálnych dejín, sa naši žiaci 9. ročníka pozreli do Vojenského historického múzea vo Svidníku, kde ich pútavým výkladom sprievodkyňa oboznámila s vystavenými exponátmi 1. a 2. svetovej vojny. Aby sme nezabudli, kto nám vybojoval slobodu a život v mieri,  položili žiaci  veniec k Pamätníku SA a uctili  si padlých minútou ticha. Zaujímavý bol, aj so svojím vojenským cintorínom, Pamätník československého armádneho zboru na Dukle, kde pri soche vojaka z Karpatsko – duklianských ťažkých bojov, zanechali naši žiaci veniec a uctili si minútou ticha pamiatku všetkých hrdinov bojujúcich v Údolí smrti. Hlboká vďaka, úcta a uznanie patrí im, ale aj všetkým menej známym hrdinom, ktorí sa zaslúžili o našu súčasnosť.