Európska noc výskumníkov – 13. ročník

V piatok 27. 9. 2019 sa Festivalu vedy – Európskej noci výskumníkov v Košiciach zúčastnili ôsmaci našej školy. Tohtoročný festival sa niesol v duchu motta Život ako ho (ne)poznáme.  Paralelne sa organizuje v 30 štátoch Európy. Jednou z hlavných úloh výskumníkov je prostredníctvom aktivít a zážitkov podnecovať v deťoch zvedavosť, kreativitu a túžbu po vzdelaní. Tisícky vedcov po celom svete zasvätili svoje životy, aby otvárali brány poznania, zlepšovali kvalitu ľudskej existencie a umožnili všetkým lepšie chápať svet, v ktorom žijeme. S novými poznatkami sa prezentovali  fyzici, chemici, strojári, historici, biológovia, lekári, sociológovia… Ich poznatky prispievajú k zlepšeniu nášho zdravia, pochopeniu  minulosti. Nanotechnológovia vyvíjajú nové materiály, ktoré používame každý deň a ani si to neuvedomujeme. Napriek tomu mnohým veciam v našich životoch ešte nerozumieme, mnohé oblasti ešte čakajú na svoje objavenie.

Postreh žiačky VIII. C Lenky Hardoňovej:

O čom bola Noc výskumníkov v Košiciach?

Tento deň bol veľmi zaujímavý. Chemici boli veľmi milí, robili rôzne experimenty. Mňa najviac oslovil tekutý dusík, ktorý pôsobil na magnet tak, že sa vznášal. Potom aj lávová lampa, ale určite nesmiem zabudnúť na implantáty na mieru. Je úžasné, čo ľudia dokážu urobiť za pomoci 3D tlačiarne alebo iných materiálov. Boli tam i rôzne iné pokusy, ich vysvetlenia, prečo je to tak a prečo sa to deje.  Poprechádzali sme  všetky stánky. Nakoniec sme išli do “nafukovačky”, ľahli sme si a hore pozerali video o vesmíre.  Pre mňa to bol neopísateľný zážitok, keďže ja mám veľmi rada hviezdy, planéty, no prosto celý vesmír. Už teraz sa teším na ďalší rok.

Ing. M. Babjaková, Mgr. A. Šustová, Ing. M. Petíková