Historické poklady ukryté v archíve

29-ty marec 2023 sa niesol v našej škole aj v duchu ZVEDAVOSTI. Naši piataci navštívili Štátny archív v Prešove – pracovisko Archív Vranov nad Topľou.

Keďže slovo ARCHÍV počuli len na hodinách dejepisu, teraz mali možnosť ,,privoňať“ a prezrieť si pracoviská, depozitár, aj budovu archívu a oboznámiť sa s jeho činnosťou. Naši budúci ,,bádatelia“ pozorne počúvali pracovníčku Mgr. Miroslavu Petríkovú, ktorá okrem zaujímavého výkladu usmernila pohľady detí aj na vystavené písomné a obrazové pramene. Samozrejme najväčšiu zvedavosť rozvíril tajomný depozitár s veľkým množstvom moderných regálov, v útrobách ktorých sa skrývalo obrovské množstvo historických zaujímavosti mesta Vranov a okolitých obcí. Ale aj záznamy z histórie našej školy. Tí najzvedavejší dostali možnosť nahliadnuť do kroník našej školy, kde našli informácie o učiteľoch, žiakoch, počtoch tried, rôznych aktivitách, významných výročiach … Nové informácie vŕtali v hlávkach detí celou cestou späť do školy.