Podzemná voda – zviditeľniť neviditeľné

„Cenu vody objavíš, len keď vyschnú studne“ (škótske príslovie)

Témou Svetového dňa vody 2022 je „Podzemná voda – zviditeľniť neviditeľné“.

V našej škole sme sa tejto téme venovali  s ôsmakmi na hodinách geografie, kde sa dozvedeli informácie o vzniku podzemnej vody, zásobách podzemnej vody na Slovensku, jej význame a dôležitosti jej ochrany. Najväčšou zásobárňou podzemnej vody v Európe je Žitný ostrov, ktorý sa nachádza medzi Bratislavou a Komárnom. Prostredníctvom filtrácie na vytvorených modeloch demonštrovali vznik podzemnej vody v prírode, jej samočistiacu schopnosť. Na hodinách biológie získali množstvo informácií o problémoch plastového odpadu vo vodách, prítomnosti mikroplastov v pitnej vode, balenej vode, v telách vodných organizmov a človeka. Spoznali nonoilen, unikátny, novovyvinutý viaczložkový produkt, vyrobený z prírodných materiálov, ktorý je plne rozložiteľný. Produkt vytvoril  tím prof. Ing. Pavla Alexyho, PhD. na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave v spolupráci s nitrianskou firmou Panara. Ide o bioplast, ktorý je 100% kompostovateľný a vyrábajú sa z neho rôzne produkty (nádoby, príbor, tašky, vrecká, hračky, zubné kefky, obaly, …) Aj na Slovensku máme šikovných ľudí, na ktorých môžeme byť hrdí. Na hodinách techniky diskutovali o vplyve človeka na kvalitu vody, riešili kvízy a vytvorili kvapky, do ktorých vpisovali význam vodných zdrojov. Podarilo sa im vytvoriť veľmi peknú výzdobu vo vestibule školy. Aj žiaci 1. stupňa si v tento deň pripomenuli vzácnosť a dôležitosť vody. Zapojili sa nielen do projektového vyučovania s množstvom zaujímavých aktivít, ale si aj vyzdobili dvere svojich tried na tému „Voda „.  Ako nám skrášľujú vyzdobené dvere tried 1. stupeň, posúďte sami .

„V nedohľadne pod našimi nohami, je podzemná voda skrytým pokladom, ktorý obohacuje náš život.“