Škola podporuje zdravotníkov

Iniciatíva #pomoznemocnici pomáha slovenským lekárom, sestrám a záchranárom využitím multipotenciálu 3D tlačiarní. Do výzvy na výrobu komponentov, ktorých finálnym produktom je ochranný štít, sa zapojila aj Základná škola JUH vo Vranove nad Topľou.
Ako na stránke iniciatívy #pomoznemocnici uvádzajú jej autori, inšpirovať sa nechali 3D modelom od mexického dizajnéra Gizeh Triana, ktorý ho zdieľal na Facebooku. Model prekreslili tak, aby sa dal čo najrýchlejšie vytlačiť. Prvé prototypy odprezentovali a darovali niekoľkým zdravotníkom, aby ho vyskúšali v praxi. Keďže sa ich výrobky osvedčili, rozhodli sa ich vyrábať aj pre ostatných zdravotníkov, ktorí ich budú dostávať bezplatne. „Lekári, sestry, záchranári a všetci v zdravotníctve bojujú nielen s vírusom Sars-Cov-2, ale aj s akútnym nedostatkom pomôcok, ktoré by ich mali chrániť pri práci. Jednou z nich je ochranný štít. Nie je to náš vynález. Na internete je množstvo inšpiratívnych tvorcov zo zahraničia, ktorí nám pomohli so svojimi predlohami. Ako nadšenci 3D tlače sme neváhali a vyrobili zopár prototypov ochranných štítov, ktoré naši zdravotníci ocenili ako užitočnú ochranu,“ citujeme zo stránky iniciatívy #pomoznemocnici.
Vďaka finančným darom prostredníctvom transparentného účtu má iniciatíva aktuálne potenciál vyrobiť 7 923 ochranných štítov, no zdravotníci by ich potrebovali 12 800 kusov. Doteraz bolo odovzdaných viac ako 1 320. S výzvou pomôcť kontaktovala Základnú školu JUH vo Vranove nad Topľou IT Akadémia, ktorá jej 3D tlačiareň darovala. V ZŠ ani na chvíľu nezaváhali a okamžite sa pustili do výroby. Súbor s naprogramovaným modelom je voľne sprístupnený na stránke iniciatívy. Vytlačenie jedného modelu (čelenka a 2 matice) trvá približne 2 hodiny, pričom denne zvládne jedna 3D tlačiareň vytlačiť 5 modelov. Iniciatíva refunduje použitý materiál a zabezpečuje kuriéra, ktorý balík s komponentmi vyzdvihne. „Na 3D tlačiarni tlačíme čelenku a matice. Vytlačené modely odosielame iniciatíve #pomoznemocnici, ktorá doplní priehľadný kryt, gumičku, šruby a následne ochranné kryty rozdistribuuje do nemocníc a ambulancií podľa potreby. Veríme, že aj touto maličkou kvapkou pomoci prispejeme k víťazstvu nad šírením vírusového ochorenia COVID-19,“ uviedla Marcela Fedorová zo ZŠ JUH vo Vranove nad Topľou.