Holokaust – Jedna z najhorších jaziev ľudskej histórie

Holokaust počas 2. svetovej vojny zanechal na ľudskom pokolení stopu, ktorá nikdy nevymizne. Aby sa nezabudlo na túto tragédiu dejín, pripravila pracovníčka múzea holokaustu v Seredi – Erika Tavalyová, prednášky a prezentácie pre žiakov základných škôl na východe Slovenska. Holokaust je jedným z najznámejších činov genocídy v modernej histórii. Mnoho krutostí, ktorých sa nacistické Nemecko dopustilo pred a počas druhej svetovej vojny, zničilo milióny životov a trvalo zmenilo tvár Európy. Holokaust začal v roku 1933, keď Adolf Hitler prišiel k moci v Nemecku a skončil v roku 1945, keď nacisti boli porazení spojeneckými mocnosťami. Pojem holokaust je odvodený z gréckeho slova holokauston, čo znamená obetovanie ohňom. Nacistický perzekučný systém bol namierený proti všetkým etnickým, náboženským a politickým skupinám. Tj. (chronologicky): politickým odporcom (najmä komunistom a sociálnym demokratom), Svedkom Jehovovým, telesne či mentálne postihnutým, homosexuálom, Židom, Rómom, Poliakom a občanom Sovietskeho zväzu. Zatiaľ čo koncentračné tábory boli určené na prácu hladujúcich väzňov, vyhladzovacie tábory (známe tiež ako tábory smrti) boli postavené len s cieľom zabiť veľké skupiny ľudí rýchlo a efektívne. Nacisti vytvorili šesť vyhladzovacích táborov, všetko v Poľsku: Chelmno, Belzec, Sobibor, Treblinka , Osvienčim a Majdanek . Auschwitz a Majdanek boli koncentračné a vyhladzovacie tábory. Z územia ľudáckeho slovenského štátu bolo počas obdobia vojny odvlečených a zavraždených takmer 70 tisíc ľudí. Zaujímavou témou boli úteky väzňov z koncentračných táborov a osudy tých, ktorí prežili. Ich svedectvá dokazujú, že holokaust sa skutočne udial a nedá sa poprieť.
9. september je na Slovensku pamätným Dňom obetí holokaustu a rasového násilia, pripomíname si ním dátum prijatia tzv. Židovského kódexu vládou slovenského vojnového štátu 9. november – si pripomíname ako Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu. Tejto nesmierne zaujímavej a zároveň veľmi dojímavej prednášky sa zúčastnili žiaci 9. ročníka, ktorí pani doktorke kládli doplňujúce otázky, aby sa o týchto tragických udalostiach dozvedeli čo najviac.