Domov Podujatia Po stopách národnej histórie

Po stopách národnej histórie

Užívateľské hodnotenie: / 1
SlabéDobré 

Exkurzia Martin

V dňoch 14.05. a 15.05.2019 sa 45 žiakov 8. ročníka spolu s učiteľkami slovenského jazyka a literatúry  a sprievodcom Mgr. Miroslavom Gešperom z Miestneho odboru Matice slovenskej vo Vranove nad Topľou

vybralo na putovanie Slovenskom do jedného z najstarších kultúrnych centier na našom území ,do mesta  Martin. Našou prvou návštevou bol Národný cintorín ,miesto posledného odpočinku mnohých významných osobností národného  života ako Jozef Cíger Hronský, Martin Kukučín, Ján Francisci Rimavský a mnoho iných. Hoci nám počasie veľmi neprialo, neodradilo nás od návštevy pamätného  domu Jozefa Cígera Hronského. V dome sme si  pozreli jeho umelecké  diela, maľby a prezentáciu o jeho živote. Veľkú radosť žiakom urobila návšteva obchodného centra v ktorom ,,prevetrali“ svoje peňaženky. Večer sme sa ubytovali v stredoškolskom internáte, kde sme nabrali nové sily na ďalší deň. Ráno sme zavítali do Černovej (mestská časť Ružomberka). Všetci sme so zatajeným dychom obdivovali monumentálny pamätník, ktorý bol venovaný obetiam Černovskej tragédie a zároveň si uvedomili, že sme radi za dobu ,v ktorej žijeme . Odtiaľ sme sa presunuli do Liptovského Mikuláša. V Mikuláši sme navštívili faru Michala Miloslava Hodžu, v ktorej bol založený spolok Tatrín a spísané Žiadosti slovenského národa. Zlatým klincom našej exkurzie bol pamätník a vojenský cintorín Háj Nicovô , kde odpočíva viac ako 1350 hrdinov.

Ďakujeme sprievodcom a hlavne našim učiteľkám za možnosť zúčastniť sa tejto exkurzie, z ktorej si odnášame veľa poznatkov, zážitkov a fotografií.         

- Daniela Valčová , VIII.A -

Share